Kampüs Kreş Makaleler Logosu

Erken Çocuklukta Cinsel Gelişim

Erken Çocuklukta Cinsel Gelişim

Çocukların cinselliğe olan ilgisi ve merakı genelde 3 yaş civarında başlar. Bu yaşlarda daha çok kendi cinsiyetlerinin farkına varmak, çıplak dolaşma isteği, cinsel bölgelerine dokunma, ayna karşısında kendisine bakmak gibi davranışlar gözlenirken, 4 yaşta “popo, pipi ya da meme” diyip gülüşmeler ve kıkırdaşmalarla devam eden bu süreç, 5 yaşla birlikte ebevenynlere gelen şu sorularla devam eder. “Bebek nasıl oluşur? Bebek nasıl doğar? Kız ile erkek neden farklıdır?”

Çocukların bazıları bu sorularına aile içinde cevap bulacaklarına inandıklarından, bunları anne ve/veya babalarına sormaktan çekinmezler, bazıları ise ailelerin tepkilerinden çekindiklerinden ya arkadaşlarına danışmayı ya da bu konuda suskun kalmayı tercih ederler. Oysa önemli olan çocukların ihtiyaç duydukları anda, bu sorularına doğru cevapları alabilmeleridir. Bir yanda çocuklar cinsiyet ile ilgili sorularına cevap ararken, öte yanda aileler çocuklarına cinsel yaşam hakkında neler anlatmaları lazım geldiğini, cinsel eğitimin ne zaman ve nasıl yapılması gerektiğini düşünürler.

Maalesef hala birçok anne-baba çocuklarıyla cinselliği konuşmak konusunda zorlanmaktadır. Aslında cinsiyet konusu hiç de çekinilecek bir konu değildir, bu konuda konuşmak veya soru sormak ne ayıp, ne günah, ne de tabudur! Çocuk, her konuda olduğu gibi cinsiyet konusunda da annesi ve babasına soru sorabilmeli, sorularına da cevap alabilmelidir. Bu cevapların yardımıyla çocuk, bedeni, sağlığı ve cinsel gelişimi hakkında bilgi sahibi olabilecektir.

Bu konuda çocuğunuzdan sorular gelmeye başladığında sorduğu kadarını anlatmakla işe başlayabilirsiniz. Gelen bir sorunun ilgili yaş grubuna nasıl cevaplanacağını bilmiyorsanız ‘Şuan bunu nasıl açıklayacağımı bilmiyorum, araştırıp seni bilgilendireceğim’ diyebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki geçiştirilen ya da yanıtlanamayan soruların cevabını öğrenmek için çocuklar alternatif kaynaklardan öğrenme isteği geliştirebilirler.

Eğer hiç soru gelmiyorsa çocuğunuzun davranışlarını gözleyebilir, bu konuya dair merakını gösteren bir davranışı olduğunda, (cinsel bölgelerine dokunma isteği, çıplakken kendisine bakma vs.) bu durumun sizlerle konuşulabilir olduğunu gösterebilmek için; “Artık büyüyorsun ve vücudunda bazı değişiklikler oluyor, bunun farkına vardığını görüyorum, bu konuda bana sormak istediğin bir şey var mı?“ diyebilirsiniz.

Çocuklarınızın kendi kişisel alanını koruması da cinsel gelişim açısından oldukça önemli bir konudur. Vücudundaki özel bölgelerini tanıyor ve doğru isimlendiriyor olması gerekir. Vücudumuzun çok özel ve yalnızca birincil bakım veren kişi tarafından görülebilecek bir yer olduğu çocuğa öğretilmelidir. ‘Şimdi ben senin tuvaletini temizlemene yardımcı oluyorum. İlerde bunu kendin yapmaya başladığında özel bölgelerini ben de görmeyeceğim’ gibi bir açıklama yapabilirsiniz.
Bunun yanısıra sizin odanıza ya da banyoya girip çıkarken geldiğini belli etmesi (kapı çalmak, seslenmek vb.) ve bu alanların özel olduğunu bilmesi önemlidir. Erken çocuklukta cinsellik, tıpkı diğer konu başlıkları gibi hem uzun zamana yayılan hem de merak unsurunu cezbeden konulardandır. Bu süreçte kendinize ve çocuğunuza zaman tanımalı, korku ya da ayıp baskısı yaratmadan yaşına uygun açıklamalarda bulunabilir, eğer ihtiyaç duyuyorsanız da bizlerden destek alabilirsiniz.

Önereceğimiz bazı kitaplar;

Rukiye Eroğlu