Kampüs Kreş Makaleler Logosu

Disleksi Bir Hastalık Değildir

Disleksi Bir Hastalık Değildir

Bu hafta Disleksi Farkındalık Oluşturma Haftası. Disleksi, ülkemizde %8 - %10 oranında görülen, normal ve normal üstü zekaya sahip bireylerin okuma-yazma ve akademik becerileri alanında yaşadıkları öğrenme güçlüğüdür. Okul öncesi dönemde belirtilerin ortaya çıkmasıyla birlikte, net tanı ancak ilkokul çağında konulabilmektedir. Sizler için, disleksinin okul öncesi belirtileri ve bu süreçte ailelerin neler yapmaları gerektiğiyle ilgili kısa bir yazı yazmak istedik.

Aileler Ne Yapmalıdır?

Okul öncesi dönemde semptom gösteren çocuklar için, öncelikle çocuğunuza güvenin ve yapabileceği basit işlerden başlayarak ona uygun sorumluluklar verin. Bu süreçte yüreklendirici ve teşvik edici olup, onu destekleyin. Yapamadığı durumlarda sabırlı ve olumlu davranıp tutarlı bir şekilde davranmaya devam edin.

Dikkatini toplama ve sürdürmekte zorlanan çocuklar için ekran temasını sınırlandırın ve onun yerine eğlenceli kutu oyunları oynayın. (Bak Bakalım Ne Değişti, Hızlı Bardaklar, Zingo gibi)

Öğrenmesini kolaylaştırmak için kalem-kağıtla çalışmak yerine 5 duyusuna hitap eden etkinlikler planlayın. Görsel, işitsel, dokunsal ve harekete dayalı oyunlar oynayın. Mutlaka düzenli olarak kitap okuyun ve ara ara hikayeyle ilgili basit sorular sorarak ilgisini tazeleyin.

Bol bol tekerleme ezberleyip birlikte söyleyin.

Son olarak, bu süreçte okul rehber öğretmeninizle görüşün ve bir uzman desteğine ihtiyacı varsa vakit kaybetmeden Terapötik eğitim sürecine başlayarak psikiyatrik destek sağlayın.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Rukiye Eroğlu