Kreşimizde tam gün hizmet veren bir hemşiremiz bulunmaktadır, çocuklarımızın rutin sağlık kontrollerini yapmanın yanında personel ve öğretmenlerimize ilkyardım eğitimleri vermektedir.

Alerji ve özel takip gerektiren rahatsızlıkları olan çocuklarımızın takibinin yapılması, hasta olduğu tespit edilen çocukların velileri ile görüşülerek gerekli tedbirlerin alınması ve yönlendirmelerin yapılması ile ilgili konularda görev yapmaktadır. Kreşimizde mutfak ve temizlik gibi hijyen gerektiren tüm konularla yakından ilgilenmektedir.

Hemşiremizden…

Okul öncesi dönemde çocuklar, vücut ve beyin gelişimi açısından hızlı büyüme gösterirler. Çocuklarımızı mikroplardan ne kadar korumaya çalışsak da, bağışıklık sistemleri henüz gelişmediğinden bünyeleri mikroplara açıktır, bu yüzden de bazen hastalanabilirler. Bağışıklık sistemleri güçlü olsun diye evden dışarı çıkmalarına izin vermemek, çocukların sağlıklı büyümelerini sağlamaz. Aksine bağışıklık sistemleri mikroba alışık olmadığından, kalabalık bir ortama girdiklerinde çabuk hastalanmalarına neden olur.

Yapılan araştırmalara göre, okul öncesi dönemde yuvaya giden bazı çocuklar o dönemde sık hastalansalar da, sonrasında bağışıklık sistemleri geçirdikleri enfeksiyonlarla güçlenip mikroplara karşı dayanıklılık kazandığından daha az hastalanmaktadırlar. İlkokul dönemine geldiklerinde ise, yuvaya gitmeyen çocuklara göre okul hayatında hastalık nedeniyle daha az devamsızlık yaparlar.

Sonuç olarak, çocuklarınızı steril ortamda büyütmeyin. Erken yaşta topluma girmelerine izin verin. Unutmayın ki erken yaşlarda geçirecekleri “tabi enfeksiyon hastalıklar” sayesinde ileride daha ciddi ve kronik hastalıklara yakalanma riski azalacaktır.